fbpx

açık lise yks(tyt-ayt)

dahi ders evi acik lise banner

SINAVA HAZIRLIKTA YENİ DÖNEM: AÇIK LİSE 

 

Üniversiteye hazırlanan sevgili gençler, 

Eğitimde yaşanan gelişmeler sonucunda akıllarda bazı soru işaretleri oluşabiliyor. Dahi Ders Evi olarak bu soru işaretlerini gidermek, sizlere yol haritası oluşturmak istiyoruz. Bu doğrultuda ele alacağımız yazımızda birkaç başlığı irdeleyecek, sizleri aydınlatarak doğru bir yol izlemenize yardımcı olacağız. 

 

Sevgili arkadaşlar, bildiğiniz üzere küresel bir sorun olarak pek çok sektörü olumsuz yönde etkileyen pandemi ile birlikte eğitim sektöründe de belli başlı değişiklikler meydana geldi. Başlangıçta geçilen online sistem, ardından getirilen hibrit sistem ile öğrenciler kendilerini dev bir kaos ortamında buldu. Özellikle online sistemin uzun süre devam etmesiyle öğrenci – okul bağı gitgide azalmaya başladı hatta kopmaya yüz tuttu. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin çoğu bu süreci sağlıklı yönetemeyerek ciddi sorunlar yaşadı. Bizler, bu sorunları ortadan kaldırmak, öğrencilerin kafaları rahat bir şekilde sınava hazırlanmaları adına yeni sistem endeksli bir program hazırladık.  

 

Dahi Ders Evi olarak “Açık Liseli Sınava Dahi ile Hazırlanıyor, Geleceğin Dahileri Kazanıyor” sloganıyla iki adımlı bir program hazırladık: 

1) Açık liseye geçen öğrencilerimiz, 18 Temmuz’da başlayan yaz kampı ile birlikte TYT konularını bitirecek. Okulların açılma süreciyle birlikte “özel” olarak hazırlanacak programla sabah saatlerinde tıpkı okula gider gibi kursumuza gelip birebir derslerini alacak ve kütüphanemizin imkânlarından sınırsızca faydalanabilecek. Bu süreç boyunca öğrencilerin sosyalleşmesi noktasında da çeşitli aktiviteler gerçekleştirilecek. Kısacası, dönem sonuna dek öğrencilerimiz “Dahili” olmanın avantajını tadacak. 

2) Açık liseye geçen öğrencilerimiz, ilk senesinde sınava girmiş ama daha iyisi için mezuna kalmış öğrencilerimiz gibi hiçbir ayrım gözetilmeden mezun programımızla sınava hazırlanacaklar. Bu da öğrencilerimize “akran danışmanlığı” diye tabir ettiğimiz terimi kazandıracak. İkinci yılında olan mezun öğrenciler ya hedeflerine ulaşmak için ya da daha iyi bir sıralama yapıp dereceyle bir başarı elde etmek için sınava “yeniden” hazırlanmak istiyorlar. Öğrenciler, bu bilinçle hareket edip, ne istediklerini bildiklerinden dolayı sınava hazırlanırken kendilerinden daha emin hareket ediyorlar. 12. Sınıfta yaptıkları hataları tekrar etmeyen, rahatlık göstermeyen mezunlarla birlikte hazırlanan Açık Lise öğrencileri sınav hazırlık sürecini daha ciddi geçiriyorlar. Dahi Ders Evi olarak öğrencilerimizi bir an bile yalnız bırakmayarak sınava hazırlık süresince, uzman psikolog ve rehberlik desteği sunuyoruz. Dönem sonuna geldiğimizde de “Geleceğin Dahileri” ile birlikte başarıları kutluyoruz.  

 

SINAVA HAZIRLIKTA YENİ DÖNEM : AÇIK LİSE 

Eğitim sektöründe yaşanan gelişmelerin ardından öğrencilerin kafalarına takılan konulardan biri de açık lise sistemi. Sistemin getireceği avantajlar veya yaratacağı dezavantajlardan yazımızda bahsedecek, Dahi Ders Evi olarak soru işaretlerine cevap olacağız. 

 

Okulunuzun Adından Vazgeçebilir misiniz? 

Okulunuzun sizin nezdinizde bir adı var mı? Elbette, ülkemizdeki bütün okullarımız kıymetlidir fakat kimi öğrenci fen lisesinden açık liseye geçerken okul değil, benim çalışmam önemli derken, kimi öğrenci de hangi okul olursa olsun, mezuniyetimde okulumun ismi yazmalı der. Öğrenciler, açık lise sistemine geçerken deyim yerindeyse okullarının isminden vazgeçmiş olurlar.

 

Okuldaki Sistem 

Okullardaki son sınıf öğrencileriyle konuşmak, öğrenciler açısından sağlıklı karar vermede etkili olabilmektedir. Okulların, son sınıf öğrencilerine sunacağı; ilgi, rehberlik, psikolojik destek, okul içi – dışı etkinlikler vb. faktörler değerlendirilerek açık lise sistemi irdelenebilir.    Sınava hazırlık sürecinde kurs – okul karşılaştırması yapılarak sağlıklı bir tercihte bulunmak öğrenciler açısından faydalı olacaktır. 

 

Okulda Atmosfer 

Okulunuzda mutlu musunuz? Sınıf ortamınız sizi olumlu ya da olumsuz anlamda hangi anlamda etkiliyor? Son senede derslere gerek öğretmenler gerekse öğrenciler nezdinde ilgi gösteriliyor mu? Sınava hazırlık sürecinde okul derslerinde kolaylık – zorluk yaşanıyor mu? Bu ve buna benzer sorularınıza okulunuzda geçirdiğiniz son 3 yıla bakarak kolaylıkla cevap verebilirsiniz. Cevabınız doğrultusunda tercihinizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. 

Sevgili öğrenciler, tüm bu etkenleri değerlendirip kararınızı açık lise sisteminden yana kullandığınızı varsayarak Dahi Ders Evi’nin açık lise sisteminin size sağlayacağı avantajları aşağıdaki başlıklar altında sıralayacağız. 

 

Zaman 

Sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin korkulu rüyalarından biri “zaman” faktörüdür.  Açık lise sistemiyle birlikte öğrenciler kendilerine geniş bir zaman dilimi oluşturuyorlar. Ders çalışmak, konu eksiklerini tamamlamak, bireysel etkinliklere istediği vakitte katılmak için geniş bir zaman yelpazesine sahip oluyorlar. Peki, öğrenciler bu zaman yelpazesini nasıl planlı ve kontrollü yönetecekler? Cevap oldukça basit: Dahi ailesine katılarak. 

Dahi Ders Evinde zaman yönetimini sağlayabilecek, öğrencileri birebir takip edebilecek psikologlarımız, onlarla ilgilenecek koçlarımız, veli – öğrenci – öğretmen ilişkisini başarılı şekilde yönetecek danışman öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Tüm bu etmenler de öğrenciyi sınava hazırlarken “özel” hissettiren, hedefe ulaşma konusunda büyük kolaylık sağlayan avantajlardan birkaçı.  

 

Örnek Gösterme 

Açık lise sistemine geçme kararı alan öğrencilere çevresi tarafından yöneltilen sorulardan biri de ‘Önünde bir örnek var mı?’ oluyor. Bu kilit soruya yine cevap oldukça basit: Dahi Ders Evi. 

Dahi Ders Evi olarak açık lise sistemine geçmiş ve hedeflerine ulaşmış çok sayıda öğrencimiz var. Açık lise sistemiyle birlikte öğrencilerimize sunduğumuz imkanlarla başarıya ulaşan öğrenci sayımız her geçen yıl artmaya devam ediyor.  

  

Yalnızlık 

Açık lise sistemine geçen öğrencilerin korktuğu konulardan bir diğeri de yalnız kalma endişesi oluyor. Yeni sistemle birlikte okul ortamından uzaklaşan öğrenciler, “Yeni sistemde arkadaş edinebilecek miyim? , Rekabet duygusunu yeniden üst seviyelerde yaşayabilecek miyim?” tarzında sorular yöneltiyorlar. Cevabımız sloganımızda saklı: Dahi ile Sosyalleş! 

Dahi Ders Evi’nde öğrencilerimize özel sınıflar oluşturulacak, sınıf içi etkinliklerle eğlenerek öğreneceksiniz. Rekabet anlamında da öğrencilerimize gerekli rekabet ortamı oluşturularak en iyiye giden yolda güçlü adımları el ele atıyoruz.  

 

GELECEĞİN DAHİLERİNİ, DAHİ DERS EVİNE BEKLİYORUZ.  

2025 YKS ve 2025 LGS Hazırlık
Kursumuz 16 Temmuzda Başlıyor.
Sen de Hemen Aramıza Katıl

Liselerimizle Yeni Kampüsümüzdeyiz
11. Sınıf TYT Derslerine Başladık
Sen de Hemen Aramıza Katıl

Dahi Ders Evi; uzun soluklu sınav dönemi içerisinde hem butik kurs eğitimi,
hem de bireysel özel ders seçenekleri ile öğrencilerin yanında yer almaktadır.

HEMEN BİLGİ AL

Sosyal Medya

8. 9. ve 10. Sınıf TYT-AYT ders notları paylaşımları burada!.

Başarının altın kuralı “düzenli ve verimli” çalışmaktır.