fbpx

8. sınıf lgs ingilizce

Do you speak english?

İngilizce dersi için öncelikle Türkçe’yi iyi bilmemiz gerektiğinin farkında olmalıyız. Soruyu doğru anlamak en başta önemli olan şeydir. Burada da en çok kelime bilgisidir. Mutlaka ama mutlaka geçmiş TEOG’larda çıkan tüm İngilizce sorularını ve MEB kazanım testlerini anlayarak çözmelisiniz.Sorularda bilmediğiniz ya da hatırlayamadığınız İngilizce kelimeler olursa, bildiğiniz kelimelerin benzerleri olup olmadığını düşünün ve buradan bir çıkarım yapmaya çalışın.Bazı İngilizce kelimelerin çok benzerleri Türkçemizde de mevcut. Hatta bazen yazılışları farklı dahi olsa okunuşları aynı ya da benzer olan bir çok kelime mevcut. Bu kelimeleri ekstradan ezberlemeye çalışmayın.

‘How’, ‘which’, ‘why’, ‘who’ gibi soru kalıplarına kesinlikle çok dikkat edin. Paragraf ve diyaloglu sorularda bu kelimeler varsa daha da dikkat edin. Soruyu anlama konusunda bize büyük ipuçları veren kelimeler bu kelimelerdir. Ayrıca sorunun bizden ne istediğini de bu kalıplardan anlayabiliriz.Yine, yeni, yeniden kelime bilgisinin önemini vurgulamak isterim. Soruların bir çoğu okuduğunu anlamak ile ilgili sorular ve eğer kelime haznemiz olabildiğince geniş ise soruları kolaylıkla anlayabilir ve çözüme ulaşabiliriz.

Paragraf sorularında paragrafı okumadan mutlaka soruyu, soru kökünü okuyun. Bu sayede soru hakkında bir bilginiz olarak paragrafı okumuş olursunuz. Aksi taktirde önce paragrafı okursanız, daha sonra soruyu okuduktan sonra özellikle uzun paragraflarda paragrafı unutur ve tekrar okumak zorunda kalırsınız ki bu da zaman kaybına yol açar.

TEOG’da yani yani adiyla LGS’de dialoglu sorular çok fazla sorulmaktadir. Bu sorularda üzülme, korkma, şaşırma, sevinme, onaylama gibi ifadeleri iyi bilmeniz, hem soruyu anlama konusunda, hem de çözüme gitme konusunda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

Ülkü KAYGUSUZ
İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ

2025 YKS ve 2025 LGS Hazırlık
Kursumuz 16 Temmuzda Başlıyor.
Sen de Hemen Aramıza Katıl

Liselerimizle Yeni Kampüsümüzdeyiz
11. Sınıf TYT Derslerine Başladık
Sen de Hemen Aramıza Katıl

Dahi Ders Evi; uzun soluklu sınav dönemi içerisinde hem butik kurs eğitimi,
hem de bireysel özel ders seçenekleri ile öğrencilerin yanında yer almaktadır.

HEMEN BİLGİ AL

Sosyal Medya

8. 9. ve 10. Sınıf TYT-AYT ders notları paylaşımları burada!.

Başarının altın kuralı “düzenli ve verimli” çalışmaktır.